ויג'נאנה

אימון שנרקם והפך לזרם ביוגה כפי שמורה אותו אורית סן-גופטה, ממשיכה במסורת שהנחיל קרישנהמצ'ריה. בלב הדרך חתירה לבהירות פנימית המתגלה דרך התנסות ופעולה. השם ויג'נאנה מופיע בכתבי היוגה בשפה סנסקריט העתיקה ומבטא אוסף משמעויות בניהן: הבחנה, זיהוי, מדע, ידיעה, הבנה, מיומנות, אומנות. האימון מורכב מישיבה שקטה, נשימות ומתנוחות היוגה.


ישיבה שקטה

המרכיב הבסיסי והמרכזי לטיפוח תודעה שקטה ורחבה הוא מדיטציה. איכות התודעה מוקרנת גם בעת ביצוע תנוחות היוגה ובתרגול הנשימה ולכן ההנחיה הראשונית "פשוט לשבת" היא מפתח להתמקדות וריכוז המאפשרים לאימון לנבוע מבפנים.


תרגילי נשימה (Pranayama)

מעמיקים את הקשר בין התודעה לגוף ובינינו לבין העולם שסביבנו. במהלך האימון, מחזירים את תשומת הלב אל הנשימה. בהתחלה רק מתבוננים בה ולאחר מכן מרחיבים אותה ומשכללים אותה. הנשימה היא כלי שמחזק את הגוף מבפנים, דרכה ניתן להגיע לרבדים עמוקים כמו הרגשי וההרגשתי.


תרגול האסאנות (תנוחות היוגה)

מאיר ומלמד את חכמת הגוף, איך ניתן לנוע ללא עומסים מיותרים על השלד, כיצד אנו מרגישים את עצמנו בדיוק כמו שאנחנו בתוך האימון. מתפתחת הקשבה ערנית להתרחשות הבו-זמנית של הגוף בתנועה, נוכחות ומהלך הנשימה ואיכות התודעה. התנסות ביוגה מפגישה עם תכנים שונים הקיימים בנו: עצמה, גמישות, ערנות, ועוד איכויות שהולכות ומתבהרות במהלך הלמידה. הלימוד מזין ובפירותיו נהנה מהיכולת שלנו לנוע ולפעול בדרך המעשירה את גישתנו הבסיסית לחיים במובן הכי יומיומי. נוכל לחדד ולהשביח את חווית החיים באמצעות הכלים הבסיסיים והמושלמים ביותר שקיבלנו - תודעה, גוף ונשימה.


"בסופו של דבר יוגה אינה פילוסופיה, תרגילים או מודעות לנשימה. יוגה היא דרך חיים ומבחנה בחיים עצמם. החיים הם מרבד ארוג מאינסוף חוטים - אדם עם חברו, אדם עם עולמו, אדם ואלוהיו. כל מחשבה שנהגית במוחנו, כל מילה שאנו אומרים, כל מעשה - הם עוד חוט שמתווסף למרבד שהוא חיינו, שהוא אנחנו. מהרגע שאנו מבינים כי אפשר לתת כיוון ליצירה זו, מתחיל חיפוש אחר הדרך. היוגה היא אחת הדרכים. היא שואפת לבהירות, לראייה צלולה וללב המתרחב- ולמעשה המדויק והנבון הנובע מכל אילו." מתוך "יוגה" מאת אורית סן-גופטה, הוצאת פרולוג